HERSENWERK A NOSEWORK

Pod týmito názvami rozumieme čuchacie aktivity, ktoré zapájajú do činnosti všetky psie zmysly, najmä ten najlepší - čuch.

Novinky v psom svete, ktoré sú vďaka svojej dostupnosti a nenáročnosti v posledných rokoch populárne aj medzi laickými psíčkarmi.

HERSENWERK

Prostredníctvom hier, ktoré si vieme sami vyrobiť z vecí nachádzajúcich sa v našej domácnosti vieme psíkov nielen zabaviť, ale zlepšiť tiež ich koncentráciu, sebaovládanie a využiť naplno ich zmyslové orgány, najmä hmat a čuch. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na mozgovú činnosť psa počas aktivity, teda stimuláciu mozgu a zvyšovanie jeho kapacity.

Pri riešení hlavolamov sa psík zoznamuje s rôznymi povrchmi, materiálmi či zvukmi - podnecuje to jeho zvedavosť a zvyšuje sebadôveru, žiadne zákazové povely sa totižto nesmú používať a psík pri vypracovávaní hry nesmie byť ničím rušený.

NOSEWORK

Pes sa postupne učí označovať a vyhľadávať špecifický pach - esenciu mäty, anízu či klinčeka v troch elementoch: kontajneroch, vozidlách, exteriéroch a interiéroch, pričom sa učí pracovať samostatne a psovod (majiteľ) sa zasa učí mu správne porozumieť a dôverovať pri označovaní vzorky, čo pomáha zlepšiť ich vzájomný vzťah.

U psa zvyšuje koncentráciu a sebakontrolu, pretože pes musí vydržať na zdroji aj napriek okolitým rušivkám a lákadlám vo forme jedla, hračiek alebo zvukom a pohybu zo strany psovoda.

Tréning je vhodný pre šteniatka, dospelých či starých psov, psov v rekonvalescencii - proste pre akéhokoľvek psíka.

Z časového hľadiska to tiež nie je náročné - psa čuchanie rýchlo unaví a stráca koncentráciu, takže tréningové sekvencie by mali trvať len pár minút :-)