Aj keď som od narodenia mala okolo seba rôznych psov a zvieratá vo všeobecnosti, na toho môjho prvého a osudového som si musela počkať do 18-tich rokov. V roku 2008 mi do života vstúpila tá najúžasnejšia sučka na svete - bišonka Nelka a v tom čase som ešte ani netušila, ako veľmi zmení môj život a na akú cestu spolu vyštartujeme :-)

Iba vďaka nej začala moja kynologická cesta na lúke pri Zelenej vode začiatkom roku 2009, kde sa pravidelne každý víkend stretávala skupinka nadšencov trénujúca svoje psy základnú poslušnosť. V roku 2010 sme sa rozhodli toto naše trénovanie zoficiálniť a tak vznikol Kynologický klub "Smile of dog", ktorý sa medzitým presťahoval do Beckovskej Viesky. Po jeho založení som však vo výbore pôsobila len rok vzhľadom k môjmu odchodu do Košíc študovať kynológiu.

Práve vďaka skvelým kamarátom z tohto cvičáku mám od roku 2009 taktiež možnosť podieľať sa na organizácii súťažného podujatia Novomestský dogtrekking (turistika so psom), ktorý bol v rokoch 2010 - 2012 zaradený do kalendára Majstrovstiev SR v dogtrekkingu.

V Košiciach sme boli s Nelkou od roku 2011 členmi Kynologického klubu Anička, kde sme okrem poslušnosti trénovali aj agility a v tom čase sme sa zúčastnili neskutočného množstva seminárov, tréningov, kurzov a školení po celom Slovensku nielen z agility ale aj obedience, flyballu, dogdancingu, balančných cvičení, etológie a výcviku psov...

V tom istom roku sme sa už aj spolu s mojím druhým bišónikom Blancom pridali k ďalšej maličkej skupinke nadšencov, ktorá sa začala stretávať na poli za Hornou Stredou a trénovať agility. Len tak, aby sme nezaháľali pri pobyte doma. Neskôr z toho vznikol  Kynologický klub Activity a aj keď my sme jeho súčasťou už neboli, veľmi rada spomínam na toto obdobie :-)

V roku 2011 sme sa zúčastnili kurzu Inštruktorov canisterapie akreditovaného ministerstvom vnútra v Eurocanis Humenné a od tej doby s Nelkou tvoríme canisterapeutický tím. V priebehu rokov sme úspešne prešli 6 pretestovaniami u rôznych organizácií na Slovensku aj v Česku. V roku 2019 sme sa zúčastnili v Prahe kurzu Canisterapie v teorii a praxi, kde som zložila skúšku Canisterapeuta a Nelka v takmer 11 rokoch opätovne skúšku psa terapeuta. Kvôli jej veku po prvýkrát zložil skúšku aj môj druhý bišónik Blanc (v 10 rokoch) aby jej vypomohol. Následne sa nám 15. 3. 2019 podarilo založiť v Novom Meste nad Váhom Občianske združenie Canisterapeutické centrum BELA, ktoré sa venuje bezplatným intervenciám s asistenciou psov pre rôzne skupiny klientov.

Od roku 2016 som bola 4 roky súčasťou tímu v predajni chovateľských potrieb v NMnV, kde som sa snažila svoje vedomosti a skúsenosti či už z výcviku alebo výživy psov podať zákazníkom.

V roku 2019 nám do partie pribudla sučka papillona Amera Tiny Zonte, ktorá je v intenzívnom športovom výcviku (agility, hoopers, nosework, dogtrekking, canisterapia) a moje vzdelávanie a naberanie skúseností môže pokračovať ďalej aj vďaka nej a jej nie zrovna jednoduchej povahe.

Pri akejkoľvek vzájomnej aktivite so psami je pre mňa zásadné dodržiavanie ich welfare - základných životných potrieb a prihliadanie na ich momentálne pocity a rozpoloženie. Pracujem pozitívnou motiváciou, pretože každé cvičenie či tréning musí byť pre psa hrou a musí ho baviť - len tak bude s radosťou spolupracovať a mať z toho radosť a teda robiť radosť aj svojmu človeku :-)


Mojim cieľom je pomôcť majiteľom porozumieť svojim psom a prostredníctvom spoločných aktivít upevniť ich vzťah a vzájomné puto aby spolu vytvorili ten správny tím, ktorý si bude rozumieť a rešpektovať navzájom svoje potreby a tešiť sa zo spoločne stráveného času. Práve preto som v auguste 2020 vytvorila projekt psej školy Aktívny pes.

Volám sa Monika Ondrejková a psy sú neoddeliteľnou súčasťou môjho života už takmer 16 rokov :-)


ZOZNAM ABSOLVOVANÝCH KURZOV A SEMINÁROV (KLIK sem)