Najbežnejšie otázky a odpovede o tréningoch 

09.11.2021

V tomto článku som sa snažila v krátkosti zodpovedať najčastejšie otázky ohľadom tréningov v Aktívnom psovi. Ak nejaká otázka zostala nezodpovedaná, dodatočne ju doplním :-)

Kedy začať trénovať psíka?

Výchova šteniatka prebieha odkedy si ho majitelia prinesú domov.

Kým ešte nemá 2 týždne po kompletnej vakcinácii proti infekčným ochoreniam a vytvorenú imunitu, zvyknem šteniatko vrámci NMnV a Trenčína navštevovať ja v domácom prostredí. Prechádzame si tým, ako šteniatko kŕmiť v rámci prevencie majetníckeho správania, ako ho zvykať na manipuláciu pri hygiene a bežných úkonoch, ktoré treba trénovať už od začiatku, sebakontrole, socializácii na zvuky, pohyb, dotyky a tvarovať správanie, tzv. shaping, ktorým učíme prvé cviky ako sadni, dotyk nosom, očný kontakt. Taktiež diskutujeme ako by mal vyzerať denný harmonogram vyrovnaného psa - aktívne a pasívne aktivity atď.

So staršími šteniatkami a dospelými psíkmi samozrejme tiež začíname pracovať na výchove a kontaktných cvičeniach, pretože tie sú základ pre akýkoľvek výcvik. Nikdy nie je neskoro, pokiaľ je psík motivovateľný a hry a jednoduché cvičenia, ktoré výchova zahŕňa zvládne každý :)

Pri agility a hooperse trénujeme už šteniatka od 3 mesiacov, pretože v Agility začíname prípravkou, kde sa šteniatko ešte nestretáva s bežnými prekážkami ale učíme ho vysielať na misku, reagovať na vedenie majiteľa a majitelia sa teda učia správne viesť psíka, meniť strany, prácu nôh atď.

Koľko trvá tréning?

Výchova šteniatka/dospelého psa, prevýchova, prípravka a agility je štandardne 60 minút, hoopers a poslušnosť je 30 minút aj keď Hoopers v hale trvá tiež 60 minút, keďže sú prítomní dvaja psi, tak aby si poriadne zabehali obaja :-)

Doba sa dá samozrejme prispôsobiť podľa individuálnych požiadaviek a podľa potrieb konkrétneho psíka a majiteľa.

Ako dlho trvá tréningový program?

Žiadny program nemá presný počet hodín. S niektorými majiteľmi stihneme výchovu aj prípravku agility za 7-8 hodín, s inými aj za 18. Uviedla som schválne s majiteľmi, nie so psíkmi, pretože to, ako rýchlo bude psík napredovať závisí od majiteľa ako sa mu bude venovať a hlavne aký bude dôsledný v kritériách. Samozrejme, s malým 2 mesačným šteniatkom to môže trvať trochu dlhšie, lebo si prechádzame spolu celými základmi, nie len danými cvičeniami, ktoré sú zahrnuté v programe. 

Ako často trénovať?

Štandardne sa stretávame 1x týždenne, pri zvýšenej potrebe aj 2x do týždňa. Ja na hodine poskytnem alebo individuálne prispôsobím nejaký "návod" na dané cvičenie a majitelia si ho počas týždňa trénujú v domácom a vonkajšom prostredí. Síce sa stretávame na hodinu, doma však stačí trénovať viac krát denne po pár minút a skončiť kým to ešte psíka baví, kontaktné hry treba trénovať aj počas prechádzok a v rôznych prostrediach.

Tréningy prebiehajú individuálne alebo skupinovo?

Čo sa týka prvotných tréningov výchovy, prevýchovy a poslušnosti, kde psíka niečo učíme, tak určite individuálne, aby sa mohol psík sústrediť na cvičenie. Keď bude pripravený, tak budeme precvičovať už naučené v skupinke psíkov. V skupinke nič nového neučíme! Teda okrem športov agility a hoopers, ktoré v zimnom období prebiehajú v hale a sú prítomní počas 1 hodiny dvaja psíci (kvôli nájmu). V letnom období prebiehajú aj tieto tréningy individuálne.

Kam mám prísť na tréning?

Čo sa týka Výchovy tak stretnutia sú po dohode a trénujeme najčastejšie v parku, na námestí a na stanici, pretože postupne potrebujeme v rámci tréningu zvyšovať kritériá na prostredie a ruch, v ktorom nám taktiež musí psík fungovať a sústrediť sa.

Agility, Hoopers a Poslušnosť trénujeme u nás na pozemku v Mnešiciach na Tehelnej ulici 14 oproti Tilii a Autosúčiastkám (transparenty sú na plote). V zimnom období trénujeme v krytej jazdiarni v Považanoch (adresa je v Kontaktoch).

Tréningy prebiehajú rovnako v Novom Meste nad Váhom ako aj v Trenčíne, Agility a Hoopers v Trenčíne netrénujem. Viem poskytnúť len úvodné hodiny s nácvikom vysielania a vedenia bez väčších pomôcok a tunelov.

Aká je cena za tréning?

Cena je 5 Eur za hodinu a 3 Eurá za 30 minút. Pokiaľ cestujem za šteniatkom mimo NMnV tak sa k nej priráta cestovné. Prvá hodina je zadarmo, účtujem si len cestovné mimo NMnV.

V zimnom období sa k tréningom Agility a Hoopersu pripočítava 5 Eur za prenájom haly, takže celkovo 10 Eur za hodinu.

Čo potrebujem na tréning?

Najmä psíka s pevným obojkom alebo postrojom, malé kúsky pamlskov, misku a vodu. 
Ak používate kliker, preťahovacie hračky (2 presne rovnaké), stopovačku a na agility a hoopers kennelku (prepravku), tak si ich prisnestie tiež :-)

Ako prebieha tréning?

Výchova šteniatka/dospelého psa - vždy 1 nová motivačno-kontaktná hra utužujúca kontakt a fixáciu psíka na majiteľa, cvičenie na sebakontrolu (postupne zvyšujeme kritériá), čuchacia aktivita a pridané doplnkové základné cvičenia. Plus samozrejme konzultujeme dané problémy, ktoré majiteľov aktuálne trápia.

Výchovný program slúži k tomu, aby sme si najmä nakontaktovali psíka na seba, naučili sa ako presmerovať jeho pozornosť z rušivého prvku (psa, dieťaťa, vlaku...) na seba, čo je základ privolania v akejkoľvek situácii a vytvorili v psíkovi radosť zo spolupráce a z tréningu, ktorý je do budúcnosti nevyhnutný :)

Agility prípravka - bez prekážok (len s pomôckami) sa učíme psíka vysielať vpred, riadiť sa naším vedením a rečou tela, obiehať (vrámci jeho možností). Majitelia sa učia ako psíka viesť, ako pracovať s telom, kedy a kde majú smerovať, ako pracovať s nohami a rukami. Taktiež ako prejsť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie parkúr a ako meniť strany pomocou základných otočiek.

Poslušnosť - sem nastupuje psík, ktorý má vytvorený kontakt na majiteľa, v prípade šteniatok ten, ktorý už prešiel Programom pre šteniatka, kde sme nabrali základy, ktoré v Poslušnosti využijeme.

Čo keď mám reaktívneho či príliš nadšeného psa?

Pokiaľ má psík nejaký problém či už s inými psami, ľuďmi alebo objektami, tréning prispôsobujeme danému psíkovi, ktorému vytvorím individuálny postup a program po dohode s majiteľom.

Čo ak potrebujem prediskutovať len konkrétnu tému/záležitosť?

V rámci konzultácie a poradenstva ma môžete kontaktovať ohľadom akýchkoľvek otázok - ako správne kŕmiť psa, aký má mať pes denný režim, ako ho odnaučiť kúsať, skákať atď.

Ako sa prihlásiť na tréning?

Prihlásiť sa môžete cez tento Rezervačný kalendár s termínmi, ktoré pridávam na celý týždeň každý štvrtok. Voľné sú modré kolonky Podľa voľného výberu 0/1. Už len stačí vyplniť formulár a príde Vám potvrdzujúci email, cez ktorý sa neskôr môžete aj z tréningu odhlásiť. Prihlasovať sa dá najneskôr do 20:00 predchádzajúceho dňa (takže na stredajší tréning sa dá prihlásiť do utorka 20:00).