VÝCHOVA ŠTENIATOK A DOSPELÝCH PSÍKOV

Primerané zamestnávanie mozgovej kôry od malička zvyšuje jeho kapacitu a koncentráciu, tiež motiváciu a kontakt na majiteľa a okolie.

Šteniatko je ako nepopísaný papier. Jeho správanie ovplyvňuje okrem genetiky (povahy, ktorú zdedilo po rodičoch) aj prostredie okolo neho. Čiže prvý človek, ktorý je zodpovedný za to, ako "vníma svet" je chovateľ, ktorý mu tento svet ako prvý predstavuje - preto je nesmierne dôležité si vybrať správneho a najmä skutočného chovateľa, ktorý vie, ako ho svojim šteniatkam ukázať správne. Tým druhým sme my - noví majitelia.

A tu začína naša úloha pokračovať v práci chovateľa a zoznamovať nášho štvornohého kamaráta s novým prostredím a svetom - prostredníctvom hier a odmien.

Aby sme získali správne sebavedomého psa, ktorý sa vie sám rozhodovať a spolupracovať s človekom musíme používať výhradne pozitívnu motiváciu - odmeny (hračky, pamlsky). V šteňacom období je totižto najdôležitejšia správna hra a socializácia (nie výcvik!!!).

Tou správnou hrou nemám na mysli, že šteniatku nakúpime množstvo rôznych pískajúcich či žuvacích hračiek a necháme ho hrať sa ale spoločnú hru, hru majiteľa so psíkom. Iba vtedy si totižto pes vytvára fixáciu na majiteľa a učí sa s ním spolupracovať. Ak necháme psíka hrať sa samého, docielime tým presný opak. 

V programe sa zameriavame na:

1. budovanie motivácie a spolupráce prostredníctvom kontaktných a privolávacích hier 

2. budovanie sebakontroly, základov odloženia a výchovy psíka

3. čuchacie aktivity - hersenwerk, ktoré psíkov zamestnajú a ukľudnia

+ všetky informácie, rady a cvičenia, ktoré ako noví majitelia potrebujete z akejkoľvek oblasti

Navštevujem už šteniatka od 2 mesiacov, teda hneď ako si ich majitelia prinesú domov. 

Ak teda plánujete nového štvornohého kamaráta, či ste si ho už zaobstarali, veľmi rada Vám v tomto najdôležitejšom období pomôžem či už s pochopením jeho správania, výchovou či správnym spôsobom hry. Existuje totiž množstvo hier, ktoré môžete so svojím šteniatkom hrať kedykoľvek a kdekoľvek. Dôležité však je, aby to bolo správne :-)

Článok, ktorý by si mali prečítať noví majitelia šteniatok alebo záujemcovia o výcvik u Aktívneho psa

Keďže nikdy nie je neskoro začať sa psíkovi viac venovať alebo si ho na seba nakontaktovať, venujeme sa vo výchovnom programe aj dospelým psíkom. Nemusí to však ísť tak ľahko, ako s "nepopísaným" šteniatkom, ale pokiaľ má psík motiváciu, dá sa s ním robiť čokoľvek v akomkoľvek veku :-)